Начало Сфера За скрининг и устойчив достъп до иновативни терапии за пациентите настояват от фармацевтичната индустрия
6903
България

За скрининг и устойчив достъп до иновативни терапии за пациентите настояват от фармацевтичната индустрия

За скрининг и устойчив достъп до иновативни терапии за пациентите настояха представители на фармацевтичната индустрия по време на четвъртото издание на форума "Пауърс Съмит" (Powers Summit), който събира представители на правителството, на политическите сили и бизнеса в дискусия по основните предизвикателства и възможности за България.В последните две години в България с 83% се е увеличил броят на засегнатите от онкологични заболявания, лекувани с иновативни терапии, което е довело до добавени 4,5 години живот с добро качество, каза Милена Органджиева, управляващ директор на компанията MSD-България.

| 10 Декември 2024, 15:30 ч.
За скрининг и устойчив достъп до иновативни терапии за пациентите настояват от фармацевтичната индустрия
За скрининг и устойчив достъп до иновативни терапии за пациентите настояват от фармацевтичната индустрия
Снимка © Никола Узунов / БТА

За скрининг и устойчив достъп до иновативни терапии за пациентите настояха представители на фармацевтичната индустрия по време на четвъртото издание на форума "Пауърс Съмит" (Powers Summit), който събира представители на правителството, на политическите сили и бизнеса в дискусия по основните предизвикателства и възможности за България. Събитието се провежда в "София тех парк".

Медици от Националната кардиологична болница (НКБ) изразяват тревогата си от преструктуриране на лечебното заведение. Това е посочено в отворено писмо от лекари и медицински сестри, работещи в болницата, изпратено до президента, до премиера, до служебния министър на здравеопазването, до НЗОК и до медиите.

„В ход е опит Националната кардиологична болница да бъде унищожена бързо и сигурно чрез тайно преструктуриране на лечебното заведение от новоназначения Съвет на директорите“, се казва в писмото. Новият Съвет на директорите в лечебното заведение е избран през юли 2024 година.

„В последните седмици е направен опит да се вземат решения на тъмно, тайно, със задна дата и съмнителни мотиви, без обсъждане с колектива на болницата, които в никакъв случай не са за доброто на пациентите и само биха утежнили административния хаос, в който и без това се намира НКБ

На Граничния контролно-пропускателен пункт "Кулата" ще бъде обособено допълнително пътно платно, за да се облекчи трафикът. Това каза Минка Салагьорова, заместник-кмет "Териториално, селищно устройство, строителство и благоустрояване".

Тя поясни, че идеята за обособяване на трето платно на изхода от Гърция към България е на общинска администрация в Петрич. През 2019 г. кметът на общината Димитър Бръчков предлага на Агенция "Пътна инфраструктура" и на "Гранична полиция" да се създаде допълнително платно заради интензивния трафик в района на граничния пункт.

Салагьорова уточни, че се преобразува площ от около 200 метра. Ще бъде отнета част от тротоарното пространство и ще се намалят съществуващи зелени площи. Заместник-кметът заяви, че дейностите няма да доведат до събарянето на сгради в района на граничния пункт.

Преди месец Агенция „Пътна инфраструктура&ldq

Част от местните данъци и такси в Троян ще бъдат повишени, решиха на днешното си заседание общинските съветници в планинския град.  

Увеличението касае таксата за битови отпадъци, която ще се вдигне с 15% в града за жилищни имоти, с 20% за селата и с 10% за нежилищните имоти. Данъкът върху недвижими имоти да бъде променен от 2 на 2,5 промила, а данъкът за придобиване от 2 ще стане 3 промила. Няма да бъде предлагана промяна при патентния данък, таксиметровия превоз, данъка за превозни средства, туристическия данък.

Предварително положително становище по съответните точки бяха дали всички комисии, на които са разглеждани. От общинската администрация уточниха, че проекти на Наредба 6 и Наредба 7, в които са фиксирани промените, бяха публикувани през ноември на сайта на общината.

Като част от мотивите за предложеното увеличение от общината посочват, че през

През 2025 година жителите на община Разград ще плащат по-високи налози за имотите и автомобилите си. Решението бе прието на днешното заседание на Общинския съвет. В подкрепа на докладната за повишението на три местни данъка, внесена от кмета Добрин Добрев гласуваха 18 общински съветници. Против бяха 12 съветници, а един се въздържа.

Съгласно приетото от общинските съветници решение данъкът върху недвижимите имоти се променя от 2 на хиляда на 3 на хиляда върху данъчната оценка на имота, данъкът при възмездно придобиване на имоти – от 2,4 на 3 процента върху оценката на имуществото. Увеличението на размера на данъка върху превозните средства за леки и товарни автомобили с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 т. е само по отношение на имуществения компонент – в частта от стойността на данъка в зависимост от мощността на двигателя, без промяна на коефиц

В предстоящите празнични дни ще бъде въведена промяна в разписанието на линиите на градския и междуградския транспорт в Пазарджик, съобщават от обществения превозвач.

В дните 24, 25 и 26 декември вътрешноградският автобусен и тролейбусен транспорт ще обслужва пътниците с празнично разписание, а последния работен ден за тази година - 31 декември, ще се движи с делничен график. На първи януари първите коли ще тръгнат по редовните си маршрути след 8:00 часа сутринта. 

С променено разписание ще бъдат и някои от междуградските автобусни линии. Част от превозвачите, за които Автогара Пазарджик е начална, крайна или междинна спирка, ще пътуват с празнично разписание в дните от 24-ти до 27-ми декември (включително), както и на 31 декември и 1 януари. 

Подробностите са обявени на официалните страници на транспортните дружества. 

Препоръчва се на пътув

В последните две години в България с 83% се е увеличил броят на засегнатите от онкологични заболявания, лекувани с иновативни терапии, което е довело до добавени 4,5 години живот с добро качество, каза Милена Органджиева, управляващ директор на компанията MSD-България. Проблемът, който тя очерта, е свързан с бюджета на НЗОК за лекарства. Ако средствата бъдат изчерпани, компаниите, предлагащи медикаменти в тази област, имат два варианта – да върнат на НЗОК 150% от прихода си или да затворят офиса си и да спрат доставките за пациентите в България, посочи тя. Органджиева призова политиците да говорят за инвестиция в здравеопазване, а не за разход за здраве. По думите й инвестициите трябва да се правят в областта на превенцията, диагностиката и скрининга.

Пет-десет години след появата на болестта се диагностицират пациентите, засегнати от рядко заболяване, каза Тодор Кесимов, генерален мениджър на Takeda за Румъния и България. Когато се стигне до правилната диагноза, болестта вече е прогресирала, добави той. В България един от 20 човека би могъл да бъде засегнат от рядко заболяване. Често пациентите, страдащи от рядко заболяване, се определят като невидими за обществото и за здравната система, говорим за тях, когато болестта се появи и основно за разхода, който се генерира в здравната система, посочи още Кесимов. По думите му само за 5% от редките заболявания има одобрено лечение, а за останалите пациенти няма адекватна грижа. Около 70% от редките заболявания имат генетичен произход, което отваря темата за пренаталния скрининг, каза още той. Има шест заболявания, включени в пакета за пренатален скрининг и страната ни е на едно от най-ниските нива в сравнение с останалите европейски държави в този тип диагностика, добави той. В България има 33 експертни центъра за редки болести, които обаче нямат адекватно финансиране и това поражда допълнително затруднение за лечение на пациентите, добави той.

Автоимунните възпалителни заболявания са много сериозен фактор за инвалидизация или за отсъствие от работа, каза Павел Колев, управител за България на Abbvie. Навременното лечение и лечението с иновативна терапия води до добавяне на допълнителни шест-седем години добро качество на живот за пациента. По думите му държавата ни е все още далече от нивата на използване на иновативни терапии в сравнение с прилагането им в Европа. За да ги достигнем, трябва да има скрининг и по-ранно започване на иновативно лечение, каза още той. По думите му бюджетът за лекарствени терапии не трябва да бъде просто един разход, а да бъде изчисляван на база на нуждите. Колев посочи, че терапията на хепатит С, която се прилага успешно и в България, дава много добри резултати, но се прилага на близо 1000 пациенти. Страната ни би се справила с хепатит С, ако в програмата за лечение се включат и здравнонеосигурените пациенти, заразени с хепатит С, ако се обучат личните лекари и ако се направи общ скрининг в болниците сред постъпващите на лечение пациенти.

Пациентите, болни от диабет, които са лекувани с иновативна терапия през 2021 г. са 11 886, а през 2023 г. - 13 022, посочи Рабия Демет Йозджан, генерален мениджър на "Ново Нордиск" за България. По думите й средно добавените години живот на пациент са 5,5. Общият принос към Брутния вътрешен продукт на страната от пациенти, живеещи по-качествено в резултат на нови терапии, е над два милиарда лева, допълни Йозджан.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени тази вечер в Кюстендил
Изложба от фотографския пленер  "Босилеград преди и сега"  беше представена тази вечер във фоайето на Театъра в Кюстендил. Експозицията съдържа 40 пана, представящи мотив ...
Шест часа продължиха преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор в Столичния автотранспорт, разговорите ще продължават след Нова година
Шест часа - от 10:00 до 16:00 ч., продължиха преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор (КТД) в Столичния автотранспорт, разговорите продължават след Нова година, с ...
Над 3700 лв. за „Българската Коледа“ преведе Община Разград
Над 3700 лв. бяха преведени днес от името на Община Разград за кампанията „Българската Коледа“. Средствата са събрани от събития с кауза от Коледната програма на община ...
Митничари задържаха 23 тона шампоани и домакински препарати в района на „Дунав мост 2“ при Видин
Митнически инспектори са установили 23 тона шампоани и домакински препарати при проверка на товарен автомобил в района на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Дуна ...
Заседанията на правната и бюджетната комисия на 7 януари ще се ръководят от Росен Желязков и Асен Василев, разпореди председателят на НС
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова със свое разпореждане свиква първите заседания на Комисията по конституционни и правни въпроси и на Комисията по бюджет и финан ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
По-висока такса смет и данък сгради ще плащат от догодина жителите на община Исперих
Да се увеличи таксата за битови отпадъци и данъка върху недвижимите имоти гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Исперих. С приетото решение за 2025 г. таксата з ...
Близо 80 изпълнители представиха богатството на българския фолклор в Коледния концерт на Ансамбъл „Родопа“
Изпълнения, вдъхновени от богатството на българския фолклор, бяха представени в Коледния концерт, организиран от Фолклорен ансамбъл „Родопа“. В спектакъла, който напълн ...
Община Цар Калоян ще подпомогне военноинвалиди с дърва за огрев
Община Цар Калоян ще подпомогне военноинвалиди, военнопострадали и ветерани – членове на Дружеството на военноинвалидите и военнопострадалите в Разград, с дърва за огрев. Без ...
Закъсал тир затруднява движеното на пътя от прохода Рожен към село Проглед
Закъсал тир затруднява движението по републикански път II-86 от прохода Рожен към село Проглед, каза дежурният в Областно пътно управление (ОПУ). Първоначално камионът е блокирал ...
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени тази вечер в Кюстендил
Изложба от фотографския пленер  "Босилеград преди и сега"  беше представена тази вечер във фоайето на Театъра в Кюстендил. Експозицията съдържа 40 пана, представящи мотив ...
Тикер в 03:32 ч.
Да се увеличи таксата за битови отпадъци и данъка върху недвижимите имоти гласув ...
Начало Сфера
6903
България

За скрининг и устойчив достъп до иновативни терапии за пациентите настояват от фармацевтичната индустрия

За скрининг и устойчив достъп до иновативни терапии за пациентите настояха представители на фармацевтичната индустрия по време на четвъртото издание на форума "Пауърс Съмит" (Powers Summit), който събира представители на правителството, на политическите сили и бизнеса в дискусия по основните предизвикателства и възможности за България.В последните две години в България с 83% се е увеличил броят на засегнатите от онкологични заболявания, лекувани с иновативни терапии, което е довело до добавени 4,5 години живот с добро качество, каза Милена Органджиева, управляващ директор на компанията MSD-България.

| 10 Декември 2024, 15:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
За скрининг и устойчив достъп до иновативни терапии за пациентите настояват от фармацевтичната индустрия
За скрининг и устойчив достъп до иновативни терапии за пациентите настояват от фармацевтичната индустрия
Снимка © Никола Узунов / БТА

За скрининг и устойчив достъп до иновативни терапии за пациентите настояха представители на фармацевтичната индустрия по време на четвъртото издание на форума "Пауърс Съмит" (Powers Summit), който събира представители на правителството, на политическите сили и бизнеса в дискусия по основните предизвикателства и възможности за България. Събитието се провежда в "София тех парк".

Медици от Националната кардиологична болница (НКБ) изразяват тревогата си от преструктуриране на лечебното заведение. Това е посочено в отворено писмо от лекари и медицински сестри, работещи в болницата, изпратено до президента, до премиера, до служебния министър на здравеопазването, до НЗОК и до медиите.

„В ход е опит Националната кардиологична болница да бъде унищожена бързо и сигурно чрез тайно преструктуриране на лечебното заведение от новоназначения Съвет на директорите“, се казва в писмото. Новият Съвет на директорите в лечебното заведение е избран през юли 2024 година.

„В последните седмици е направен опит да се вземат решения на тъмно, тайно, със задна дата и съмнителни мотиви, без обсъждане с колектива на болницата, които в никакъв случай не са за доброто на пациентите и само биха утежнили административния хаос, в който и без това се намира НКБ

На Граничния контролно-пропускателен пункт "Кулата" ще бъде обособено допълнително пътно платно, за да се облекчи трафикът. Това каза Минка Салагьорова, заместник-кмет "Териториално, селищно устройство, строителство и благоустрояване".

Тя поясни, че идеята за обособяване на трето платно на изхода от Гърция към България е на общинска администрация в Петрич. През 2019 г. кметът на общината Димитър Бръчков предлага на Агенция "Пътна инфраструктура" и на "Гранична полиция" да се създаде допълнително платно заради интензивния трафик в района на граничния пункт.

Салагьорова уточни, че се преобразува площ от около 200 метра. Ще бъде отнета част от тротоарното пространство и ще се намалят съществуващи зелени площи. Заместник-кметът заяви, че дейностите няма да доведат до събарянето на сгради в района на граничния пункт.

Преди месец Агенция „Пътна инфраструктура&ldq

Част от местните данъци и такси в Троян ще бъдат повишени, решиха на днешното си заседание общинските съветници в планинския град.  

Увеличението касае таксата за битови отпадъци, която ще се вдигне с 15% в града за жилищни имоти, с 20% за селата и с 10% за нежилищните имоти. Данъкът върху недвижими имоти да бъде променен от 2 на 2,5 промила, а данъкът за придобиване от 2 ще стане 3 промила. Няма да бъде предлагана промяна при патентния данък, таксиметровия превоз, данъка за превозни средства, туристическия данък.

Предварително положително становище по съответните точки бяха дали всички комисии, на които са разглеждани. От общинската администрация уточниха, че проекти на Наредба 6 и Наредба 7, в които са фиксирани промените, бяха публикувани през ноември на сайта на общината.

Като част от мотивите за предложеното увеличение от общината посочват, че през

През 2025 година жителите на община Разград ще плащат по-високи налози за имотите и автомобилите си. Решението бе прието на днешното заседание на Общинския съвет. В подкрепа на докладната за повишението на три местни данъка, внесена от кмета Добрин Добрев гласуваха 18 общински съветници. Против бяха 12 съветници, а един се въздържа.

Съгласно приетото от общинските съветници решение данъкът върху недвижимите имоти се променя от 2 на хиляда на 3 на хиляда върху данъчната оценка на имота, данъкът при възмездно придобиване на имоти – от 2,4 на 3 процента върху оценката на имуществото. Увеличението на размера на данъка върху превозните средства за леки и товарни автомобили с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 т. е само по отношение на имуществения компонент – в частта от стойността на данъка в зависимост от мощността на двигателя, без промяна на коефиц

В предстоящите празнични дни ще бъде въведена промяна в разписанието на линиите на градския и междуградския транспорт в Пазарджик, съобщават от обществения превозвач.

В дните 24, 25 и 26 декември вътрешноградският автобусен и тролейбусен транспорт ще обслужва пътниците с празнично разписание, а последния работен ден за тази година - 31 декември, ще се движи с делничен график. На първи януари първите коли ще тръгнат по редовните си маршрути след 8:00 часа сутринта. 

С променено разписание ще бъдат и някои от междуградските автобусни линии. Част от превозвачите, за които Автогара Пазарджик е начална, крайна или междинна спирка, ще пътуват с празнично разписание в дните от 24-ти до 27-ми декември (включително), както и на 31 декември и 1 януари. 

Подробностите са обявени на официалните страници на транспортните дружества. 

Препоръчва се на пътув

В последните две години в България с 83% се е увеличил броят на засегнатите от онкологични заболявания, лекувани с иновативни терапии, което е довело до добавени 4,5 години живот с добро качество, каза Милена Органджиева, управляващ директор на компанията MSD-България. Проблемът, който тя очерта, е свързан с бюджета на НЗОК за лекарства. Ако средствата бъдат изчерпани, компаниите, предлагащи медикаменти в тази област, имат два варианта – да върнат на НЗОК 150% от прихода си или да затворят офиса си и да спрат доставките за пациентите в България, посочи тя. Органджиева призова политиците да говорят за инвестиция в здравеопазване, а не за разход за здраве. По думите й инвестициите трябва да се правят в областта на превенцията, диагностиката и скрининга.

Пет-десет години след появата на болестта се диагностицират пациентите, засегнати от рядко заболяване, каза Тодор Кесимов, генерален мениджър на Takeda за Румъния и България. Когато се стигне до правилната диагноза, болестта вече е прогресирала, добави той. В България един от 20 човека би могъл да бъде засегнат от рядко заболяване. Често пациентите, страдащи от рядко заболяване, се определят като невидими за обществото и за здравната система, говорим за тях, когато болестта се появи и основно за разхода, който се генерира в здравната система, посочи още Кесимов. По думите му само за 5% от редките заболявания има одобрено лечение, а за останалите пациенти няма адекватна грижа. Около 70% от редките заболявания имат генетичен произход, което отваря темата за пренаталния скрининг, каза още той. Има шест заболявания, включени в пакета за пренатален скрининг и страната ни е на едно от най-ниските нива в сравнение с останалите европейски държави в този тип диагностика, добави той. В България има 33 експертни центъра за редки болести, които обаче нямат адекватно финансиране и това поражда допълнително затруднение за лечение на пациентите, добави той.

Автоимунните възпалителни заболявания са много сериозен фактор за инвалидизация или за отсъствие от работа, каза Павел Колев, управител за България на Abbvie. Навременното лечение и лечението с иновативна терапия води до добавяне на допълнителни шест-седем години добро качество на живот за пациента. По думите му държавата ни е все още далече от нивата на използване на иновативни терапии в сравнение с прилагането им в Европа. За да ги достигнем, трябва да има скрининг и по-ранно започване на иновативно лечение, каза още той. По думите му бюджетът за лекарствени терапии не трябва да бъде просто един разход, а да бъде изчисляван на база на нуждите. Колев посочи, че терапията на хепатит С, която се прилага успешно и в България, дава много добри резултати, но се прилага на близо 1000 пациенти. Страната ни би се справила с хепатит С, ако в програмата за лечение се включат и здравнонеосигурените пациенти, заразени с хепатит С, ако се обучат личните лекари и ако се направи общ скрининг в болниците сред постъпващите на лечение пациенти.

Пациентите, болни от диабет, които са лекувани с иновативна терапия през 2021 г. са 11 886, а през 2023 г. - 13 022, посочи Рабия Демет Йозджан, генерален мениджър на "Ново Нордиск" за България. По думите й средно добавените години живот на пациент са 5,5. Общият принос към Брутния вътрешен продукт на страната от пациенти, живеещи по-качествено в резултат на нови терапии, е над два милиарда лева, допълни Йозджан.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени тази вечер в Кюстендил
Шест часа продължиха преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор в Столичния автотранспорт, разговорите ще продължават след Нова година
Над 3700 лв. за „Българската Коледа“ преведе Община Разград
Митничари задържаха 23 тона шампоани и домакински препарати в района на „Дунав мост 2“ при Видин
Заседанията на правната и бюджетната комисия на 7 януари ще се ръководят от Росен Желязков и Асен Василев, разпореди председателят на НС
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
По-висока такса смет и данък сгради ще плащат от догодина жителите на община Исперих
Основна линия
Близо 80 изпълнители представиха богатството на българския фолклор в Коледния концерт на Ансамбъл „Родопа“
Сфера
Община Цар Калоян ще подпомогне военноинвалиди с дърва за огрев
В детайли
Закъсал тир затруднява движеното на пътя от прохода Рожен към село Проглед
Местен фокус
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени тази вечер в Кюстендил
На преден план
Община Кубрат има намерение да надгради подкрепата в домашна среда на нуждаещи се чрез нов проект
На преден план
Катастрофа с три автомобила блокира главния булевард в Смолян
В детайли
И днес не беше открита никаква следа от 13-годишния Николай от гурковското село Конаре
На преден план
Общинските съветници в Крумовград дадоха съгласие за придобиване и запазване на част от наличната инфраструктура и поземлени имоти на рудник „Ада тепе“
Контекст
Масово участие на младежи през тази година в акцията на храма "Св. Димитър" в Кюстендил в помощ на хора в неравностойно положение, отчитат от храма
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.